" Teidän kanssanne ei mitään ongelmaa. "
" Palautuksen jälkeen yrittävät veloittaa naarmusta, joka oli dokumentoitu jo ennen vuokrausta. Auton pesusta yrittävät veloittaa €125, vaikka auto ei ollut lainkaan likainen, vain palautuspäivän sateen takia märkä (ajo moottoriteillä). Yrittävät veloittaa jonkin accessories puuttumisesta, ei tarkempaa määritystä, mikä osanen muka puuttuu (villi veikkaukseni on keskikonsolin välilevy, jonka laitoin paikalleen sen sijaan että annoin sen heilua irrallaan). Ihan järkyttävää vedätystä, en todellakaan voi suositella Hertziä ainakaan Frankfurtin kentällä käytettäväksi. Auton luovutus minulle sen sijaan oli onnistunut ja palvelu tiskillä oli erittäin ystävällistä. Tiskillä jopa suoraan varoitettiin palautuksessa mahdollisesti tapahtuvista ongelmista. "
Vastinetta rahalle: 6 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 1 Auton kunto: 9
" Kaikki ok. Hyvä paikka vertailla vuokraustarjouksia "
" Palvelutiskillä asia sujui ja auto oli hyvä "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 8 Palautuksen tehokkuus: 9 Auton kunto: 10
" Puhelin kontakti suomeen oli pettymys kun vastaajana oli englanninkielinen henkilö joka puhui ainoastaan englantia. Mielestäni vastaajan pitäisi osata suomea jos kerran soitetaan suomen palvelunumeroon. "
" Auto oli lähes uusi ja todella siisti. Vuokrauksesta jäi todella hyvä maku. "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Conflict with Hertz is still open and when Hertz dropped the issue to AutoEurope I contacted AutoEurope but have not got any answer. However, I think AutoEurope is innocent to conflict, but I'm still waiting info what to do with Hertz. "
" Car was supposed to be Ford Mondeo but it was Dacia Jogger. Hertz invoiced eur 152,44 from deposit without any explanation. After many inquires Hertz dropped the whole problem to AutoEurope. This was definitely very last time I will ever lease car from Hertz. "
Vastinetta rahalle: 3 Tehokkuus paikan päällä: 2 Palautuksen tehokkuus: 8 Auton kunto: 8
" Hyvä "
" Moi. Mistä hyvästä minulta on velotettu lisäkustannuksia 236 €. ONKO SIIHEN JOKIN SYY ? Miksi en saanut mitään sähköpostia tai tiedotetta , mistä kulut johtuu ..... "
Vastinetta rahalle: 7 Tehokkuus paikan päällä: 8 Palautuksen tehokkuus: 8 Auton kunto: 7
" Autoeuropeen oli täysin tyytyväinen, mutta Herz laskutti 94.97€ ylimääräistä, vaikka minulla oli maksettu Voucher, enkä ostanut mitään ekstroja. Törkeää! Reklamaatio, vaadin rahojen palauttamista. Esitun voucherin autoa noutaessa ja minulle kerrottiin että deposit maksu palautetaan vuokrauksen päätteeksi "
" Herz laskutti 94.97€ ylimääräistä, vaikka minulla oli maksettu Voucher, enkä ostanut mitään ekstroja. Törkeää! Reklamaatio, vaadin rahojen palauttamista. Esitun voucherin autoa noutaessa ja minulle kerrottiin että deposit maksu palautetaan vuokrauksen päätteeksi. "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Autoeurope toimi hyvin "
" Aivan täyttä huijausta isolta ja tunnetulta yritykseltä. En vieläkään ymmärrä kaikkia lisämaksuja, jkitä laskulle oli lisätty, mutta selvitys jatkuu. "
Vastinetta rahalle: 1 Tehokkuus paikan päällä: 9 Palautuksen tehokkuus: 9 Auton kunto: 4
" Jatkuvasti pompotellaan paikasta toiseen ja kukaan ei ota vastuuta "
" Miksi minulta on veloitettu 59,50€ ilman mitään selvitystä ja pompotetaan paikasta toiseen?? Kirjoitan joka paikkaan huonosta kokemuksesta, jouduimme vielä parkkihallissa pitkään olemaan koska emme saaneet ulospääsylipuketta ja meille myytiin asioita joita emme tarvitse! "
Vastinetta rahalle: 1 Tehokkuus paikan päällä: 1 Palautuksen tehokkuus: 1 Auton kunto: 1
" Ei mitään "
" En saanut autoa minkä varasin ja veloittivat vielä aivan liikaa lisäpalveluista siihen mitä oli sovittu "
Vastinetta rahalle: 2 Tehokkuus paikan päällä: 3 Palautuksen tehokkuus: 7 Auton kunto: 8
" . "
" . "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 8 Auton kunto: 10
" Ei ollut ajokorttia mukana joten emme saaneet autoa vaikka oli virallinen samalle päivälle päivätty todistus ajo-oikeudesta. Olimme varanneet auton 15 päiväksi ja maksaneet sen. Emme ole saaneet rahoja takaisin. "
" Ei ollut ajokorttia mukana joten emme saaneet autoa vaikka oli virallinen samalle päivälle päivätty todistus ajo-oikeudesta. Olimme varanneet auton 15 päiväksi ja maksaneet sen. Emme ole saaneet rahoja takaisin. "
Vastinetta rahalle: 1 Tehokkuus paikan päällä: 7 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Muutakin Hertzin laskutuksessa oli, mutta olivat 56,30 voucherista huomioineet laskussa vain 34,76. Tästä kehottivat olemaan yhteydessä AutoEuropeen, minkä teinkin. Kuitenkaan en ole saanut vielä vastausta asiaan. "
" Lakutus meni väärin "
Vastinetta rahalle: 1 Tehokkuus paikan päällä: 5 Palautuksen tehokkuus: 4 Auton kunto: 5
" En tehnyt varausta, vaikea sanoa "
" Auto oli vuokrattu jo jollekkin muulle, joutui ottamaan kalliimman tilalle. "
Vastinetta rahalle: 5 Tehokkuus paikan päällä: 7 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Autoeuropessa ei ongelmaa vaan Hertzin henkilön asenteessa ko vuokraamolla. "
" Heillä ei toiminut maksupäätteet ja syyllistivät asiakasta ettei ole katetta kortilla. Samoin kovasti "uhkailivat" riskeistä jos ei ota kalliimpaa vakuutusta. Joka naarmusta 1500e. Auton tarkistuksessa puolet jo olemassa olevista naarmuista olivat merkkaamatta. Aikaa tuhraantui niiden merkkaamiseen papereihin ja kortti ongelmiin 1,5 tuntia... ei näin. "
Vastinetta rahalle: 8 Tehokkuus paikan päällä: 1 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 6
" En saanut mitä tilasin "
" Auto ei vastannut tilattua.. puuttui tilatusta navigaattorista lähtien kaikki minkä takia valitsin ko. auton "
Vastinetta rahalle: 4 Tehokkuus paikan päällä: 8 Palautuksen tehokkuus: 8 Auton kunto: 4
" Ottakaa yhteyttä minuun suoraan, kiitos. "
" Otin autosta kuvat ennen käyttöönottoa 12.2.2024. Minulla on kuva joka otettu autosta ennen käyttöönottoa sis kuvan kuljettajan puolen sivupeilistä. Peilissä on naarmu joka ei ole syntynyt minun vymuokra-aikana. Hertz kuitenkin laskutti vuokravakuuden ja lisäkuluja. Lähetän kuvan teille kun saan osoitteen mihin sen Lähetän. Vaadin rahani takaisin. "
Vastinetta rahalle: 7 Tehokkuus paikan päällä: 7 Palautuksen tehokkuus: 5 Auton kunto: 8
" Auton vuokravakuus oli isompi kuin netissä kerroataan "
" hyvin hoidettu homma, varsinkin auton palautus oli helppoa "
Vastinetta rahalle: 9 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Hieman epäselvää vakuutukset Autoeurope ja Hetrzin välillä "
" Hyvä palvelu eikä piilokustannuksis "
Vastinetta rahalle: 9 Tehokkuus paikan päällä: 8 Palautuksen tehokkuus: 9 Auton kunto: 9
" 10 "
" 8 "
Vastinetta rahalle: 8 Tehokkuus paikan päällä: 7 Palautuksen tehokkuus: 6 Auton kunto: 10
" Ok "
" En muistanut tankata, oma vika, mutta veloitus bensasta yli 6€ litralta on Todella kohtuutonta! "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Toivottavasti Auto Europe välittäjänä ottaa tähän myös kantaa ja pitää puoliani. "
" Hearz väittää, että kolaroin autoa vaikka en todellakaan osunut mihinkään. Minulla on kuvat ennen vuokrausta kolhuista, jotka olivat autossa jo valmiina. Hearz väittää, että kolhut tulivat vuokrauksen aikana. Näin ei todellakaan ole, vaan osumat olivat siellä jo aiemmin. Sama osuma näkyy minun ottamassa kuvassa ennen vuokrausta. He eivät minua uskoneet ja lähettivät laskun. Mitä minun pitäisi nyt tehdä, en todellakaan halua maksaa muiden virheitä. En suosittele tätä vuokrausfirmaa muille. "
Vastinetta rahalle: 1 Tehokkuus paikan päällä: 7 Palautuksen tehokkuus: 5 Auton kunto: 6
" Tuulilasinpesuneste ei toiminut, nesteen lisääminen ei auttanut. Jouduimme pysähtymään huoltoasemille pesemään tuulilasia. Vika on ollut Herzin tiedossa koska lasinpesusäiliön korkki oli auki avattuamme konepellin. "
" Tuulilasinpesuneste ei toiminut, nesteen lisääminen ei auttanut. Jouduimme pysähtymään huoltoasemille pesemään tuulilasia. Vika on ollut Herzin tiedossa koska lasinpesusäiliön korkki oli auki avattuamme konepellin. "
Vastinetta rahalle: 9 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 7
" Special thanks to Christina in Munich Airport "
" Well done! "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Kaikki toimi moitteetta. "
" Kaikki toimi moitteetta. "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" x "
" Car I got was smaller than I assume. I ordered Ford Mondeo or similar but got Huyndai i 30. "
Vastinetta rahalle: 9 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 5 Auton kunto: 9
" Tämä on sama teksti kuin Hertzille: Auton papereiden vastaanotto sujui varsin joutuisasti, jonkin aikaa odottelimme jonossa, mutta auton toiminnoista ei sanottu sanaakaan! Omakin autoni on 1-2 v vanha, mutta tätä autoa ei saanut startatuksi muuten kuin painamalla yhtä aikaa jarrua, kytkintä sekä laittamalla vaihteen vapaalle. Neuvot tästä olisivat olleet tarpeen - mittariston ilmoituksista en ensin ymmärtänyt mitään! Huomasin, että autossa on Apple Carplay, jota en ensin saanut toimiaan, ja kysyessäni asiaa sähköpostilla sain vaillinaisen vastauksen, jota jouduin täsmentämään uudella emaililla, mutta ilman apua. Sain laitteen kuitenkin toimimaan omin avuin. VIELÄKIN oleellisempaa oli, että auton käyttämää polttoainetta ei ilmoitettu mitenkään!!! Väärän polttoaineen lisääminen ilm. olisi maksettu suoraan minun pussistani! Tämän vuoksi jouduin neuvottelemaan asiasta huoltoasemalla, josta kuitenkin löytyi ystävällinen saksalainen autoilija, joka osasi etsiä tiedon auton papereista, sillä muuten siitä ei olisi saanut tolkkua. Auton moottorin käyntiääni oli erikoisen karkea, joten ajattelin, että se olisi voinut olla diesel, mutta olikin tavallinen bensiinimoottori . Mainittakoon vielä, että mitään "lähtötarkastusta" ei tehty ja mikäli maalipinnassa tai muualla olisi ollut vikaa, matka luovutustiskille ilmoittamaan olisi ollut pitkä! "
" Auton papereiden vastaanotto sujui varsin joutuisasti, jonkin aikaa odottelimme jonossa, mutta auton toiminnoista ei sanottu sanaakaan! Omakin autoni on 1-2 v vanha, mutta tätä autoa ei saanut startatuksi muuten kuin painamalla yhtä aikaa jarrua, kytkintä sekä laittamalla vaihteen vapaalle. Neuvot tästä olisivat olleet tarpeen - mittariston ilmoituksista en ensin ymmärtänyt mitään! Huomasin, että autossa on Apple Carplay, jota en ensin saanut toimiaan, ja kysyessäni asiaa sähköpostilla sain vaillinaisen vastauksen, jota jouduin täsmentämään uudella emaililla, mutta ilman apua. Sain laitteen kuitenkin toimimaan omin avuin. VIELÄKIN oleellisempaa oli, että auton käyttämää polttoainetta ei ilmoitettu mitenkään!!! Väärän polttoaineen lisääminen ilm. olisi maksettu suoraan minun pussistani! Tämän vuoksi jouduin neuvottelemaan asiasta huoltoasemalla, josta kuitenkin löytyi ystävällinen saksalainen autoilija, joka osasi etsiä tiedon auton papereista, sillä muuten siitä ei olisi saanut tolkkua. Auton moottorin käyntiääni oli erikoisen karkea, joten ajattelin, että se olisi voinut olla diesel, mutta olikin tavallinen bensiinimoottori . Mainittakoon vielä, että mitään "lähtötarkastusta" ei tehty ja mikäli maalipinnassa tai muualla olisi ollut vikaa, matka luovutustiskille ilmoittamaan olisi ollut pitkä! "
Vastinetta rahalle: 8 Tehokkuus paikan päällä: 8 Palautuksen tehokkuus: 5 Auton kunto: 10
" Ehdottoman tyytyväinen palveluun, kiitos. "
" Kaikki sujui kuten sovittu. Palvelu oli hyvin ammattitaitoista. "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 9
" Luottokorttia veloitettiin auton palautuksen jälkeen aiheettomasti 92,60. € vaikka auto palautettiin takaisin täydellä tankilla. Vaadin tuon summan palauttamista! "
" Luottokorttia veloitettiin auton palautuksen jälkeen aiheettomasti 92,60. € vaikka auto palautettiin takaisin täydellä tankilla. Vaadin tuon summan palauttamista! "
Vastinetta rahalle: 9 Tehokkuus paikan päällä: 9 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Varasin farmariauton, mutta sain tavallisen sedanin - paikan päällä tarjottiin kyllä Ford kugaa, jossa olisi ollut farmarin tilat, mutta olisin joutunut maksamaan lisähinnan. Vuokrauspisteellä ei ollut käytössä, kuin yksi kassa ja siitä johtuen jonotusaika oli pitkä. Lisäksi autossa oli kolhuja ja lommoja. Kaikkein pahinta on se, että autossa oli rajoitetut ajokilometrit 2000km viidelle päivälle. "
" Varasin farmariauton, mutta sain tavallisen sedanin - paikan päällä tarjottiin kyllä Ford kugaa, jossa olisi ollut farmarin tilat, mutta olisin joutunut maksamaan lisähinnan. Vuokrauspisteellä ei ollut käytössä, kuin yksi kassa ja siitä johtuen jonotusaika oli pitkä. Lisäksi autossa oli kolhuja ja lommoja. Kaikkein pahinta on se, että autossa oli rajoitetut ajokilometrit 2000km viidelle päivälle. "
Vastinetta rahalle: 7 Tehokkuus paikan päällä: 7 Palautuksen tehokkuus: 9 Auton kunto: 6
" Huono kokemus, koska minulle toimitettiin viallinen auto,, ja koska minua ei autettu ongelman kanssa, vaikka toin ongelman esille. "
" Auto toimitettiin minulle viallisena. Mietdaten 297750946, Opel Crossland, rek.tunnus DN-AV3103). Autosta puuttui kattoantenni, ja tämä oli jo ennestään Hertzin tiedossa (ilmeni minulle lähetetystä auton tiedoista). Moottoritiellä huomasin, että autoradio ei löytänyt asemia. Siitä aiheutui se, etten pystynyt kuulemaan Saksassa tuiki tärkeitä Ruuhkatiedotuksia, enkä tietenkään musiikkia. Soitin Hertzille, mutta he väittivät, että antennin puuttuminen ei vaikuta radion kuuluvuuteen. Tämä ei pitänyt paikkansa. Demonstroin auton palautuksen yhteydessä radion toimimattomuuden auton tarkastaneelle henkilölle, ja hän näki myös, että radio oli mykkä. Aiemmin, kun soitin Hertz Berlin Lentoaseman toimipisteeseen, he neuvoivat käymään palautuksen jälkeen Hertzin palvelutiskillä. Kävinkin siellä (puhun täydellistä saksaa), mutta siellä oli töykeä virkailija Andreas, joka sanoi, että olen tullut väärään paikkaan, ja että he eivät voi tehdä asialle mitään. Hän opasti olemaan yhteydessä Hertzin asiakaspalveluun. Lähetin sinne sähköpostin, mutta he eivät lle vastanneet sähköpostiini. Pyysin 20 % hinnanalennusta autovuokran hinnasta, koska minulle toimitettiin tietoisesti viallinen auto. "
Vastinetta rahalle: 1 Tehokkuus paikan päällä: 7 Palautuksen tehokkuus: 2 Auton kunto: 1
" Hyvin pettynyt siihen, että jos auton palauttaa bensatankin ollessa 3/4 osaa täynnä, ja kuitissa autoa maksettaessa on litran hinta bensalle palautettaessa noin 5 euroa palveluineen, niin varattu summa tililtä autoa vuokratessa veloitetaan kokonaan:). Siinä tulee katetta bensalle ja palvelulle. "
" Kaikki muu toimi paitsi auton lopputankkaushinnoittelu. "
Vastinetta rahalle: 4 Tehokkuus paikan päällä: 7 Palautuksen tehokkuus: 8 Auton kunto: 10
" Concerning the payment, Herz accepted a clearly lower sum that I paid to Auto Europe. What might be the reason. "
" Concerning the payment, Herz accepted a clearly lower sum that I paid to Auto Europe. What might be the reason. "
Vastinetta rahalle: 7 Tehokkuus paikan päällä: 9 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Toivon, että myös reklamaatiopuolenne Herzil suuntaan toimii. "
" Laskuttivat härskisti kaikkea ylimääräistä 200 eurolla. Ihan käsittämätöntä. Koskaan aiemmin ei ole tuollaista huijausta tehty, ja vielä Hertziltä. En enää ikinä vuokraa heidän autoaan, teidän kanssanne voin kyllä yhteistyötä jatkaa jos hoidatte asiantekemäni reklamaation kautta kuntoon. "
Vastinetta rahalle: 1 Tehokkuus paikan päällä: 8 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Autovuokraamon ja auto europen hinnoittelu ei ole tarpeeksi selkeä "
" Noudettaessa annettiin vain saksan kielinen opas. Ei kerrottu selvästi että vauriohistoria löhetetään sähköpostiin. "
Vastinetta rahalle: 9 Tehokkuus paikan päällä: 7 Palautuksen tehokkuus: 8 Auton kunto: 8
" Hinnat erittäin kilpailukykyiset verrattuna vuokraamojen omilta sivuilta tehtyihin varauksiin. "
" Palvelu oli sujuvaa, mutta melko ilmeetöntä ja ei erityisen ystävällistä. "
Vastinetta rahalle: 9 Tehokkuus paikan päällä: 9 Palautuksen tehokkuus: 9 Auton kunto: 9
" Auton varaaminen oli helppoa ja Herzillä homma toimi, kun mentiin varauspapereiden kanssa. "
" Autoa noudettaessa tuntui olevan kova kiire. Paperit ja avain lyötiin käteen "
Vastinetta rahalle: 8 Tehokkuus paikan päällä: 8 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 8
" Kaikki ok "
" Kaikki toimi hyvin. "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Yhteydenotto oli hankalaa ja varaukseni jäi odottamaan vahvistusta. Asia selvisi soittamalla, mutta vaati itseltä aktiivisuutta. Lisäksi autovuokraamo ei tiennyt mitä varaukseni sisältää ja nyt hinnan kanssa on epäselvyyksiä. "
" Sain ilmoituksen kortiltani veloitettavasta summasta, joka ei täsmää lainkaan asiakaspalvelijan antamaan summaan. "
Vastinetta rahalle: 1 Tehokkuus paikan päällä: 8 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" -- "
" Todella hidas ja erittäin töykeä palvelu. "
Vastinetta rahalle: 4 Tehokkuus paikan päällä: 2 Palautuksen tehokkuus: 8 Auton kunto: 8
" Hyvä homma, kiva vertailla eri vuokraamojen hintoja. "
" Olemme käyttäneet vuokra-auto palveluita yli 20 vuotta, nyt saimme ylivoimaisesti parhaan palvelun. Kiitos Taidatte olla ainoita joilla jonotusnumero palvelu pelaa. "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Kaikki meni hyvin. Hintaa tuli kuitenkin jostain 30 e lisää, mikä jäi vähän hämärän peittoon, mistä se tuli. "
" Kaikki oli sujuvaa. Toivoisin vain tarkempaa tietoa vuokrattavasta autosta. Luulin saavani farmarin, sainkin Citroen C5 aircrossin, mikä on hyvin erilainen tiloiltaan, mutta saimme kaikki tavaramme kuitenkin hyvin kyytiin. "
Vastinetta rahalle: 9 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Varausta tehdessä monet asiat jäivät epäselviksi, jotka myöhemmin autoa haettaessa kävivät ilmi. Muun muassa varausta tehdessä ilmoitetaan huonosti, mitä hinta itseasiassa sisältää. Summa jonka maksaa varausta tehdessä ei kata auton vaurioita, vaikka näin annetaan ymmärtää. Sekään ei myöskään käy ilmi, että auto pitää hakea sovittuna ajankohtana tai siitä aiheutuu lisäkuluja. Nuo asiat ovat varmasti ilmoitettu pienemmällä printillä, mutta varausta tehdessä niitä ei huomaa. Tästä jää asiakkaalle huijattu olo. "
" Hertz henkilökunta Hampurin asemalla oli töykeää. Palvelua sai odottaa todella kauan ja asiakaskokemus ei ollut miellyttävä. Monet varaukseen liittyvät asiat olivat epäselviä, kuten esimerkiksi lisävakuutuksen maksaminen vahinkojen varalta, josta ei aiemmin ollut ilmoitettu mitään. Eli olisi pitänyt maksaa 160 € varaussumman lisäksi tai maksaa 1500€ jokaisesta mahdollisesta vahingosta. Näitä vahinkoja ei myöskään eritelty millään lailla. Asiakaspalvelija ohjeisti myös huonosti auton palautukseen liittyvissä asioissa. Auto tarkastettiin palauttaessa myös hyvin ylimalkaisesti, joten kannattaa tarkistaa auto erittäin tarkasti ennen kuin auton kanssa lähtee liikkeelle mahdollisten edellisen vuokraajan aiheuttamien vaurioiden varalta. "
Vastinetta rahalle: 3 Tehokkuus paikan päällä: 1 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Kaikki toimii. "
" Kaikki toimi hienosti. Pieni ongelma: aina yhtä vaikeata löytää tankkauspaikka läheltä lentokenttää. Autossa voisi olla ohjeet lähimmälle huoltoasemalle. "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" . "
" . "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 7
" . "
" Palautimme auton, keräsimme roskat, varmistin henkilökunnalta, että kaikki on Ok, ja kysyin mihin laittaisin autosta tulleet roskat. Hän pyysi jättämään ne peräkonttiin. Nyt kuitenkin luottokortilta oli veloitettu lähes 170 euroa ylimääräistä, josta siivousmaksua 125 euroa. Hertziltä ei ole tullut mitään selvitystä mistä lisäkustannus johtuu. Ainoastaan sähköpostiin lasku, ja veloitus luottokortilta. "
Vastinetta rahalle: 1 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Hyvä kokemus. "
" Kaikki toimi hienosti. "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" I have used autoeurope many timmes. Always good. "
" The navigation system on Ford cars is very poor. Far too complicated and difficult to use "
Vastinetta rahalle: 9 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Olen yrittänyt saada kymmeniä kertoja puhelin yhteyttä. Palvelu suljettu. AutoEuropelle maksu kelpasi mutta Hertz ei niitä saanut. Lufthansan jatko lento Frankfurt-Dusselorf siirtyi pahan sään vuoksi seuraavaan aamuun. Ei mitään mahdollisuuksia iltamyöhään tehdä ilmoitusta. Helsinki Frankfurt kone joutui laskeutumaan Nuurbergin kentälle jossa odoteltiin noin 2h. Hertzillä ei ollut antaa autoa 13.08.koska kaikki Dusseldorfin autot oli vuokrattu. Autoa en saanut ja AutoEurope ei vastannut, onneksi oli muita vuokraamo sivuja käytössä jossa palveltiin heti. Vaadin vuokramaksun palautusta summa 126,70 €kokonaisuudessaan. Koska teidän onneton palvelu ei toimi muutos tilassa ja HERTZ ei ollut edes autoja. "
" Ei autoa, ei suosituksia. Lennon peruutumisen vuoksi iltamyöhään on ongelma. Aamulla ei sitten ollut kuin pelkkää hymyä tarjolla. "
Vastinetta rahalle: 4 Tehokkuus paikan päällä: 9 Palautuksen tehokkuus: 1 Auton kunto: 1
" Yritin soittaa ilmaisnumeroon, jonossa, jonossa loputtomasti vain jonotusta, ei koskaan perille !!!! "
" Laskussa epäselvyyksiä, unohdin aurinkolasit (vahvuuksilla) autoon. Ei mistään saa tietoa, kehen voi ottaa yhteyttä. Suomen Hertz ei tiedä neuvoa yhteystiedoista Munchen airportin auton luovutuspisteeseen/asiakaspalveluun. "
Vastinetta rahalle: 2 Tehokkuus paikan päällä: 6 Palautuksen tehokkuus: 5 Auton kunto: 10
" Nothing really to complain about. This was the second time with Auto Europe and I will use them in the future also. "
" - Long waiting lines - On the counter they try to sell you more - No WLAN to the car although I am a gold member - We made a deal that I pay 60 euros extra that I get Ford C-max - Then they gave you a wrong address of the car - There was Ford Focus on the grid and the guy from the parking lot didn't even had a phone to contact Hertz - I had to walk back from the garage to the terminal in 35 celsius degrees - They realize they had given wrong coordinates. I didn't get any apologies. Just new coordinates. - And at the end of the vacation, they charge you more than was agreed = 88 euros - When I locally contact the Hertz Customer Service, the response from them was pretty lame also - Seriously. I am not the guy who is whining a lot but this was a disaster. Unfortunately this wasn't the first bad experience with Hertz but I think it was the last. :( "
Vastinetta rahalle: 1 Tehokkuus paikan päällä: 1 Palautuksen tehokkuus: 7 Auton kunto: 7
" Toimi aivan loistavasti tämä "systeemi", tulen kyllä suosittelemaan palvelujanne "
" Pieni miinus, asiakaspalvelussa olleella miehellä ei varmaan ollut paras päivä, luovutus ja vastaanotto taas toimi moitteetta! "
Vastinetta rahalle: 8 Tehokkuus paikan päällä: 9 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Autoeurope toimii hyvin, kuten aina aiemminkin. "
" Sain vääränlaisen auton. Toivon pientä ja kätevää, mutta sain erittäin kömpelön ja paljon polttoainetta kuluttavan maastoauton, jonka ajo-ominaisuudet olivat huonot. Lisäksi auto oli sisältä likainen, siellä oli mm. tahroja ja likaa edellisen käyttäjän jäljiltä. "
Vastinetta rahalle: 4 Tehokkuus paikan päällä: 7 Palautuksen tehokkuus: 9 Auton kunto: 5
" Vedätätte veloitatte kaksi kertaa auton vuokraushinnan "
" Veloitatte tuplahinnan autonvuokrauksesta "
Vastinetta rahalle: 5 Tehokkuus paikan päällä: 3 Palautuksen tehokkuus: 9 Auton kunto: 10
" Suomalainen puhelinnumero josta pitäis saada palvelua suomeksi ei saa ja kun kyselin tuon ylimääräisen maksun perään niin eivät ole halukkaita tekemään asialle mitään. "
" Otin autoeuropen kautta auton supercoverilla ja silti minulta on veloitteu supercover myös hetziltä eli jouduin maksamaan auton vuokran tuplana. Paska maku jäi kun ei käyty asioita läpi vaan lyötiin kuitti allekirjoitettavaksi jossa ylimääräinen vakuutusmaksu. "
Vastinetta rahalle: 1 Tehokkuus paikan päällä: 1 Palautuksen tehokkuus: 9 Auton kunto: 9
" All good! "
" We were four, we thought to inform the name of one of us as a possible second driver, just in case of emergency, and we were surprisingly charged. Good that we could revert to the original one driver only, but please make it more clear beforehand that any additional driver comes at a cost. Everything else was great. "
Vastinetta rahalle: 9 Tehokkuus paikan päällä: 9 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Kaikki toimi vaivattomasti "
" Auton minkä sain oli parempi kuin minkä varasin. "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Palvelu oli sujuvaa ja nopeaa. Saimme luvattua paremman auton käyttöömme. Ohjeistus oli hyvä. Keskityimme siis vain ajamiseen ja loman viettoon! "
" Palvelu oli sujuvaa ja nopeaa. Saimme luvattua paremman auton käyttöömme. Ohjeistus oli hyvä. Keskityimme siis vain ajamiseen ja loman viettoon! "
Vastinetta rahalle: 10 Tehokkuus paikan päällä: 10 Palautuksen tehokkuus: 10 Auton kunto: 10
" Mielestäni 25 euron autolla ajosta Saksasta Hollantiin ei ollut mainintaa sivuillanne. Tämä tuli yllätyksenä Hertzin tiskillä. Myöskään auto ei käytännössä ollut sitä mitä piti, sillä design Fiat 500 jonka rattiin odotin pääseväni, oli vaihtunut tylsään Hyundai i10 autoon, joka oli niin karvahattuversio kuin olla ja voi (käsin veivattavat ikkunat, sivupeilit...) "
" Ostimme lisäpalveluna wifin. Siitä käsittääkseni laskutettiin ylihintaa n. 15 euroa. Ainakin Hertzin oman hinnaston mukaan. Tämän lisäksi wifi oli ohjelmoitu päättymään vuorokautta liian aikaisin. Auton palauttamisesta ei ollut kunnollisia ohjeita. Vuokraamolla ei ole näitä Fiat 500 autoja, joten niiden mainostaminen voisi loppua. Hyundai i10 on jo selkeästi eri auto. Tuollaisen nakkikattilan olisi saanut muualtakin. "
" Navigaattori alkoi toimimaan vasta 20.02.2018. Siihen asti se harhaili jossain Ruotsissa, kun asetettiin määränpää Fiechten Im Kaunertal. Navigaattorin mukaan matkaa olisi ollut 1700km. "
" Asiakaspalvelija yritti taas myydä lisävakuutusta kahteen eri tarkoitukseen. Oli hieman yllättynyt, kun kieltäydyin. Vakuutus olisi ollut melkein auton vuokraus hinnan suuruinen. "
" Auton sain nopeasti ja luovutus tapahtui myös nopeasti. Auto oli hyvä. "
" Auton sain nopeasti ja luovutus tapahtui myös nopeasti. Auto oli hyvä. "
" Changing location from Munich to Bremen was surprisingly straight forward and user-friendly, thank you! "
" Teidän osalta kaikki sujui hyvin ja kitkattomasti ok. "
" Tiski / luovutus toiminta ok. Mutta auton palautus toiminat oli hätäistä ja jaäin kaipaamaan tai kommenttia kustannusten muodostumiasesta ! "
" Ei mitään ongelmia "
" Auto tankattiin 20 km ennen luovuttamista aivan täyteen ja jälkikäteen tuli 17? polttoainelasku. "
" Varaus toimi hyvin ja saimme juuri oikeanlaisen auton käyttöömme. "
" Erittäin hyvä asiakaspalvelu Munchenin kentällä. "
" Autoeurope toimii hyvin ja käytän sitä paljon. "
" Olisi kiva kun auton saisi tilattuun aikaan. Nyt jouduimme odottamaan 2 tuntia autoa ja sitten saimme sisältä likaisen auton joka haisi tosi pahalle. Ilmeisesti siinä oli tupakoitu ikkunasta. Odottaminen ei siis ollut jonottamista vaan johtui siitä ettei tilattua autoa ollut saatavana kun tulimme tiskille. Olimme tilanneet ison , 9 hengen auton koska olimme menossa hiihtämään. Virkailija yritti vääntää autoa eri kokoluokkaan mutta se oli meille mahdotonta koska kuudella hengellä oli paljon tavaraa mukana. "
" Hertz on hyvä ja selkeä yhtiö. Mitään ylimääräistä ei yritetty veloittaa. "
" Kaikki hyvin "
" Everything worked as expected. "
" The attitude of the Hertz salesperson at Munich airport was very professional and our encounter was very pleasant. We were offered an upgrade to a bigger Mercedes, which we gladly took. Would recommend Hertz MUC and this very salesperson! "
" Miten valvotte, että vuokraamot toimittavat kutakuinkin sen kokoluokan auton kuin ovat luvanneet. Tämän vuoden aikana kaksi kertaa pienempi kuin luvattu. Huhtikuussa piti olla Passat tai vast. tuli Octavia. Nyt kesäkuussa piti olla Opel Insignia farkku tai vast. tuli Citroen C,,4 ei ole ollenkaan sama asia. Viime vuoden puolella piti olla Fiesta tuli Opel Adam jne jne "
" hyvin toimi "
" auto hyvä, palvelu hyvä, mutta jonotus lentokentällä aivan mahdoton. Systeemi ei ole toimiva, henkilökunta teki parhaansa. "